Wednesday, October 18, 2006

G-Town

I am back! I got back late Sunday night and have a had an extremely homework saturated week so blogging was put on the back burner for a while. As I said before, I went to visit my brother at college. he goes to George Mason in Fairfax, Virginia. He is actually transferring after this semester because he does not like it. Mason is a commuter school so the campus is dead most of the time. We went down for family weekend. Instead of doing the activities the collage had planned, we went into Georgetown and shopped all day Saturday. Georgetown is like a mini New York City that is a lot cleaner (I have nothing on NYC, but G-town is almost spotless). The town had tons of upscale stores (Banana Republic, Urban Outfitters, American Eagle, J. Crew, and even Armani and other designers), it also had some great little shops. I have come to the conclusion that I love Georgetown. We ended up eating of this very antivegan restaurant for lunch. The only vegan thing was salad, which I got. I lived on peanut butter, soy yogurt (the hotel had a fridge), fruit, the banana bites I made, and the fruit and nut bars I made, the whole weekend. We ate dinner at Panera Bread and I got the black bean soup (yum!). Before we dropped my brother back off at Mason, we went I for lunch. We were driving around and we came to a vegetarian restaurant called The Sunflower. My brother and my dad actually agreed to go in, and my mom (being almost totally vegan, when convenient) was all for it. It was a cute little Chinese/Japanese/Americaish/other style place. I ordered the Organic Braised Tofu (the picture was with my camera phone). It was tofu, broccoli, and other asian veggies in a ginger sauce. It was very good. We also ordered a piece of vegan pumpkin pie (the entire menu was vegan upon closer review). Anyway, that was my weekend.

7 comments:

aTxVegn said...

Hey, Kate, thanks for visiting my blog! Sounds like you had a great weekend and finally found a nice place for dinner. I am so going to make your fruit and nut bars - they look fantastic! I am also shopping for a new camera, so it was nice to see your post about your Nikon.

My son is an excellent, healthy vegan. He is studying to be a nutritionist.

Harmonia said...

Welcome back! Glad you (seemed to have) had a nice time! I really need to suck it up and get past my fear of making fruit/nut bars!

Chris said...

Too bad you didn't find more vegan food in the DC area - there's plenty of it. But I'm glad you found Sunflower. It's definitely one of our favorite places.

Anonymous said...

We went to DC this summer. Neither my mom or daughter wanted to go to Georgetown on our tour but when we drove through and my daughter saw all the shops, she couldn't wait to explore the area. There's quite a bit of veg-friendly restaurants in the area but we missed out on all of them (even after hunting without luck for hours for Sticky Fingers Bakery). It's a cool town.

Kate said...

axtvegn- You have to let me know how the fruit and nut bars turn out, and if you have any suggestions to make them better. That is so great that your son is a vegan and is studying to be a nutritionist. I am planning on majoring in dietetics.

harmonia- I have been meaning to respond to your e-mail. The fruit and nut bars are really easy to make, don't be afraid.

chris- I am there are so many great vegan places in DC, but half my family eats meat so we had to compromise when it came to picking places to eat. If (and when) I go back to DC with just my mom, I will map out some good places. Any suggestions?

Midwest Vegan- I have heard of Sticky Fingers Bakery before but I forgot that it was in DC. Next time, I will make it my mission to find it.

madeinalaska said...

I had a weekend like that last weekend.. a family gathering of sorts none of my family is remotly veg. let alone vegan. I too ate salad and bread..

Anonymous said...

Všimol som si v mnohých hoci nie všetci môžu mať zachytil zmysel niektorých správ v podobe poštou alebo nálady, ktoré sa zdajú byť trochu času na Facebooku. To je čisto komerčná prevádzka v detinate viralizzare (používať termín drahý marketing)? Pravdepodobne je to marketingových operácií Family G, ktoré hrajú kľúčovú úlohu z najpopulárnejších sociálnych sietí na svete: zvedavosť.

Skutočnosť, alebo prevádzku on-line marketingu? V prípade posledne, pretože sme presvedčení, po určitú dobu, je logické, že funguje len čiastočne. FamilyG Ťažké narušenia a jasné, že Facebook má v posledných mesiacoch, od sociálnych sietí navrhnutý tak, aby každý mohol mať stránke venovanej svoje kontakty, prezentácie nesporné, že reláciu o Family G ich život bez omeškania, do víru reality hoden klasickej show, iste contribusice tak, že niektoré operácie trvať dlhšie ako iní pešo.

Family G je len to, že je on-line komunikáciu aj mlčania, momenty konfrontácia zaujímavý príspevok čítať, pretože oni môžu skutočne obohatiť a ochudobniť nás. Na dosiahnutie tohto cieľa vznešené, Family G sme mysleli na nejakú dobu blog, teraz blízko k zabudnutia a zabudnutia, ale vydláždil cestu pre obsah ako menej atraktívne.

Ale teraz sa zdá všetko podriadiť sa dominantné myšlienka Family G, čo nie je vždy, ak vôbec sa oženil nejpravdivější princípy on-line FamilyG komunikácie, ktorej cieľom je priniesť otázky týkajúce sa aktuálneho diania, svet je spoločensko-politickej, zábava siete, trendy v sieti. A ďalej uvažovať o možnostiach z marketingu cez Facebook, čo považujeme za veľmi málo, dostanete video s nejakou cennou.